Staroveká história vína – ako to všetko začalo

Staroveká história vína – ako to všetko začalo

Víno je už dlho prirodzenou súčasťou našich životov, či už ide o posedenie s priateľmi alebo o vynikajúce víno, ktoré podčiarkne slávnostnú večeru. Samotná história vína siaha ďaleko do histórie a je stále zahalená množstvom tajomstiev.

 

Prapočiatok pestovanie vínnej révy

Udať skutočný dátum a miesto, kde fenomenálne a svetovo rozšírená vinárska kultúra začala svoju dlhú cestu, je prakticky nemožné. Samotná vínna réva vznikla pravdepodobne z divokých foriem tejto rastliny niekde v oblasti Blízkeho východu či Stredomoria.
Archeologické nálezy o pestovaní viniča a prapočiatku vinárstva boli nájdené:

  • V oblasti Ženevského jazera z čias pred 14 000 rokmi
  • V okolí Kaspického mora z čias pred 10 000 rokmi
  • Pozostatky vinárstva v Arménsku z čias pred 6100 rokmi

Ako možno tušiť, víno sa už od pradávna tešilo veľkému záujmu ľudí. Poďme sa teraz ale pozrieť do staroveku, z ktorého máme trochu detailnejšie záznamy o vývoji vína.

Víno z delty Nílu

Záznamy o konzumácii a výrobe vína v starovekom Egypte siahajú až do 3. tisícročia pred Kristom. Víno bolo považované za dar Osirisa – boha kvitnúce viniča. Vtedy bol ale tento lahodný nápoj výsadou šľachticov a kráľov. Zaujímavosťou sú dochované zoznamy o tom, aké víno sa pestovalo v delte Nílu.

 

Antická kultúra vína v starovekom Grécku

Gréci milovali víno ako dar bohov a jeho konzumácii i výrobu pozdvihli na úroveň hodnú umenia. Pohár vína bol inšpiráciou nejedného zo starovekých spisovateľov, ale aj symbol lásky a živočíšnych radosťou počas bakchanálií, ktoré Gréci s veľkou obľubou usporiadali.

 

Rozšírenie vínnej révy v rukách Rimanov

Rozšírenie rímskeho impéria malo zásadný vplyv na celú Európu, a to aj v oblasti vína. Rimania dobývali stále viac územia a všade rozširovali vínnu révu a vinársku kultúru. Ako prvý začali skladovať víno v keramických džbánoch, kto ho nechávali zrieť až 25 rokov.

 

Keltský prínos modernému vinárstve

Ani Kelti nezostávali pozadu. Práve oni začali víno skladovať v drevených dubových sudoch, kde víno dokázalo perfektne vyzrieť. Je to jeden z najdôležitejších historických míľnikov vývoja vína.

 

Prepojenie vína a náboženstva v Európe

Po páde Rímskej ríše prevzali štafetu kresťanskí mnísi (cisterciáni). Nie je náhodou, že tradičné vinárske oblasti v Európe sú práve v miestach s najväčším výskytom kláštorov, kostolov a inak nábožensky význačných miest. Ešte aj v tejto dobe bolo víno urodzeným nápojom vyšších vrstiev, preto sa obyčajní ľudia museli uspokojiť s džbánkom piva.

 

 

By |2018-12-11T04:04:04+00:00november 20th, 2018|Blog|